Měsíček Lékařský

Pokud jste se dostali až sem, přidejte se i na sítích.. :)

MESÍČEK LÉKAŘSKÝ

Měsíček lékařský je léčivá rostlina původem z jihu Evropy. Pěstuje se jako letnička, používaná pro výsadbu na záhony a k řezu květů.

Je to bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, rostlina dosahuje výšky asi 70–80 cm. Květy mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou. Rostlinám se daří v propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami, na slunném místě či v polostínu. Kvete od jara až do pozdního podzimu, květenstvím je úbor. Sběr květu je doporučen ve fázi rozevírání úborů, listy nejlépe mladé.

Vědecká klasifikace

Nadříše:      jaderní 
Říše:              rostliny 
Podříše:     vyšší rostliny 
Oddělení:  krytosemenné 
Třída:
         vyšší
dvouděložné rostliny 
Řád:               hvězdnicotvaré 
Čeleď:          hvězdnicovité 
Rod:              Měsíček 

Účinné látky

Obsahuje především karotenová květní barviva, nepatrně silice, saponin, hořčinu, glykosidy a další látky.

Léčivé účinky

Květní droga má výrazný protizánětlivý účinek, podporuje hojení ran a má slabý choleretický a spasmolytický účinek. Měsíček, prodávaný nejčastěji v podobě krému z okvětních plátků, představuje užitečný antiseptický, proti plísňový a stahující lék na mnohé kožní problémy, záněty a menší zranění. Užíván vnitřně, působí jako účinný povzbuzující prostředek pro tvorbu žluče, prospívá zažívacímu ústrojí a může zmírňovat menstruační obtíže.